Biblioteka uwalnia książki

Bookcrossing – uwalniamy książki

Mimo pandemii i zamknięcia placówek kulturalnych Biblioteka nie rezygnuje z dostarczania książek. Oprócz akcji “Książka na telefon”, “Czytelnia online”, proponujemy “Bookcrossing” – teraz książki dostępne 24/h.

Bookcrossing to niekonwencjonalna forma popularyzowania książek i czytelnictwa poprzez nieodpłatne ich przekazywanie metodą „podaj dalej”. Idea krążącej książki narodziła się w Stanach Zjednoczonych w 2001 roku, jej inicjatorem był programista komputerowy Ron Hornbaker. Swój pomysł nazwał bookcrossingiem .

Bookcrossing polega na zostawianiu przeczytanych książek w miejscach publicznych, jak również na specjalnie przeznaczonych do tego celu półkach (stoliki, regały, gabloty, biblioteczki plenerowe), po to, by znalazca mógł je przeczytać i znów puścić w obieg. Działania  te mają na celu stworzenie przez czytelników swoistej globalnej biblioteki, bez żadnych ram instytucjonalnych, opłat czy kart bibliotecznych.

Gminna Biblioteka Publiczna w Kołbieli od dłuższego czasu uczestniczy w akcji bookcrossing. Do tej pory książki wystawiane były na klatce schodowej przed wejściem do Biblioteki. Teraz proponujemy miłośnikom czytania możliwość korzystania ze specjalnie przygotowanych zewnętrznych budek. Pierwsza już została ustawiona przy Urzędzie Gminy w Kołbieli 🙂

Budki zostały zaprojektowane i wykonane przez artystę Jarosława Zawadzkiego. Wykorzystał on charakterystyczne dla naszego regionu wycinanki. Elementy zdobnicze były wzorowane na wycinankach Marianny Żurawskiej z Rudzienka.

Skip to content