Co się działo na BioBlitz w Głupiance?

Pierwsze przyrodnicze spotkanie BioBlitz Głupanka – Błyskawiczna Obserwacja Przyrody mamy za sobą. Dziękujemy wszystkim za obecność i zapraszamy 20 sierpnia na kolejny spacer: https://bibliotekakolbiel.pl/blyskawiczna-obserwacja-w-glupiance/#more-10922

W niedzielę 6 sierpnia 2023 r. rozpoczęliśmy w Głupiance cykl spotkań przyrodniczych „BioBlitz Głupianka – Błyskawiczna Obserwacja Przyrody”. Na pierwszym spotkaniu naszymi przewodnikami byli: dr hab. Jerzy Romanowski, profesor UKSW, dr hab. Julia Pawłowska z UW i Marcin Mazurkiewicz z CMok.  Była z nami pani Katarzyna Bajer, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Kołbieli – współorganizator imprezy. Towarzyszył nam także Podleśniczy Igor Gajewski z Nadleśnictwa Mińsk Maz. Oprócz kilkorga mieszkańców Głupianki, w gronie uczestników znaleźli się goście z Celestynowa, Karczewa i Warszawy. Z racji niedużej liczebności w teren wybraliśmy się jedną grupą, co pozwoliło nam obserwować razem i rośliny, i grzyby, i biedronki. Poznawaliśmy łacińskie  „imiona i nazwiska” spotykanych organizmów (nie ukrywam, niełatwo je spamiętać), ale także ich funkcje i charakterystyczne cechy. Obserwacje na bieżąco przesyłaliśmy do aplikacji iNaturalist (www.inaturalist.org), która pozwala wszystkim zbierać i udostępniać dane o organizmach żywych, potrzebne do badań naukowych, a także podpowiada identyfikację obserwowanych organizmów. Już możemy się pochwalić zaobserwowaniem w naszej wsi największej i najmniejszej z polskich biedronek, chronionego porostu: płucnicy islandzkiej i kocanek piaskowych (również objętych ochroną gatunkową), a także wielu ziół. Zobaczyliśmy też na czym polega inwazyjność gatunków.

Po spacerze mieliśmy możliwość odświeżyć się w czyściutkiej toalecie, którą zapewnił nam Urząd Gminy Kołbiel, i wymienić się wrażeniami przy drożdżówkach, ciastkach i napojach, ofiarowanych przez Piekarnię Oskroba i Delikatesy KULFON.

Mimo małej skali, jesteśmy dumni z naszego BioBlitz-u, bo najprawdopodobniej jest to pierwsze tego typu wydarzenie w terenie wiejskim! Chcemy po zakończeniu spotkań udostępnić wyniki naszych obserwacji w formie atlasu, do wykorzystania na prywatnych spacerach w terenie, ale zachęcamy już teraz do pobrania na telefon aplikacji iNaturalist, założenia konta i dodawania obserwacji – wszystkie obserwacje z rejonu wsi Głupianka automatycznie dodadzą się do bazy danych projektu „BioBlitz Głupianka” i będą mogły być wykorzystane w atlasie.

Nasze obserwacje już można podglądać tutaj: https://www.inaturalist.org/projects/bioblitz-glupianka-blyskawiczna-obserwacja-przyrody

Zapraszamy jeszcze na kolejne spotkania: 20 sierpnia i 17 września. Nadal będziemy eksplorować łąki, lasy i wody, ale czekają nas także ptaki i nietoperze!

Ela Kubajek,9.08.2023 r.

Skip to content