80. rocznica operacji “Stock”

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w uroczystości obchodów 80. rocznicy operacji “Stock”, która odbędzie się w Karpiskach, ul. Lotników 27 (Pomnik Lotnika), w dniu 13 marca 2023 r. o godz. 11.00. Podczas uroczystości złożymy wieńce, zapalimy znicze, planujemy też krótkie przemowy przedstawicieli władz Gminy oraz organizacji Thunder Independent kultywującej pamięć o Cichociemnych żołnierzach AK. Po oficjalnych uroczystościach zapraszamy wszystkich uczestników na poczęstunek do świetlicy wiejskiej w Karpiskach.

Operacja STOCK – aliancki zrzut cichociemnych i zaopatrzenia, który miał miejsce 13 III 1943 r. Marmurowa tablica z 2005 r. znajdująca się we wsi Karpiska (gm. Kołbiel) upamiętnia zrzut, do którego doszło w ramach operacji „Stock”. Sześcioosobowa załoga 138 dywizjonu specjalnego RAF zrzuciła w rejonie Karpisk zasobnik z bronią, amunicją i sprzętem sabotażowym. Ze spadochronem wyskoczyło także czterech cichociemnych.

Organizacja Thunder Independent – grupa motocyklowa założona przez obecnych i byłych żołnierzy Jednostki Wojskowej 2305, której celem jest m.in. upamiętnianie miejsc pamięci żołnierzy AK

Skip to content