Wystawa. Powstanie styczniowe

Zapraszamy do obejrzenia naszej nowej książkowej wystawy poświęconej Powstaniu styczniowemu – jednemu z najważniejszych wydarzeń w historii naszego kraju.

Prezentujemy publikacje historyczne, które oddają atmosferę tamtych czasów i ukazują bohaterstwo oraz determinację powstańców, którzy walczyli o niepodległość naszej ojczyzny.

Serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników historii do odwiedzenia naszej wystawy. Będzie to niezapomniane doświadczenie, które pozwoli nam lepiej zrozumieć naszą przeszłość i docenić walkę o wolność i niepodległość.

Powstanie styczniowe było walką partyzancką przeciwko Imperium Rosyjskiemu, ogłoszone Manifestem 22 stycznia wydanym w Warszawie przez Tymczasowy Rząd Narodowy. Wybuchło 22 stycznia 1863 w Królestwie Polskim i 1 lutego 1863 na Litwie, trwało do jesieni 1864[c], zasięgiem objęło ziemie zaboru rosyjskiego, tj. Królestwo Polskie i ziemie zabrane, zyskując także szerokie poparcie wśród ludności litewskiej i częściowe pośród białoruskiej. Było największym i najdłużej trwającym polskim powstaniem narodowym, spotkało się z poparciem międzynarodowej opinii publicznej. Miało charakter wojny partyzanckiej, w której stoczono ok. 1200 bitew i potyczek. Mimo początkowych sukcesów zakończyło się przegraną powstańców, z których ok. 10-20 tysięcy poległo w walkach, blisko 1 tys. stracono, ok. 38 tys. skazano na katorgę lub zesłanie na Syberię, a ok. 10 tys. wyemigrowało.

Przypominamy też wystawę historyczną dotyczącą Gminy Kołbiel, którą jak wiele miejscowości w XIX wielu utraciła prawa miejskie właśnie po powstaniu styczniowym.

Skip to content