Wystawa Nowosielski

W kwietniu mamy przyjemność, dzięki uprzejmości Biblioteki Publicznej  Warszawa Wesoła, zaprosić Państwa na wystawę o Jerzym Nowosielskim.

 

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, “przekonany o ogromnym znaczeniu dorobku malarza, oddając mu hołd”, ustanowił rok 2023 Rokiem Jerzego Nowosielskiego.

Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Wesoła m.st. Warszawy z tej okazji przygotowała wystawę  „Jerzy Nowosielski. Warszawa i Mazowsze”.

7 stycznia 2023 roku przypadła 100. rocznica urodzin Jerzego Nowosielskiego. Był malarzem, rysownikiem, scenografem, pedagogiem, filozofem, teoretykiem sztuki. Uważany jest za jednego z najwybitniejszych współczesnych pisarzy ikon.

Urodził się w Krakowie, 7 stycznia 1923 roku, w rodzinie polsko-ukraińskiej, katolicko-unickiej. Zmarł 21 lutego 2011, też w Krakowie.

Ostatnim przyznanym malarzowi zaszczytem jest tytuł doctora honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego, z okazji jubileuszu 600-lecia uczelni. W laudacji wygłoszonej przez profesora Władysława Stróżewskiego znajdą się takie słowa: “Sztuka Nowosielskiego (…) łączy najwyższy artyzm z głęboką, bezbłędną myślą teologiczną, prowadzi więc do Boga, tak, jak to zawsze czyniła wielka sztuka religijna, zarówno przez piękno, jak i przez prawdę.”*

Zachęcamy do odwiedzenia strony Biblioteki Publicznej w Dzielnicy Wesoła m.st. Warszawa, na której znajdą Państwo informacje, nie tylko o wystawie, ale także o wydarzeniach towarzyszących wystawie w Wesołej, w tym także liczne nagrania prelekcji dotyczących twórczości Jerzego Nowowsielskiego:

Rok Jerzego Nowosielskiego w Wesołej

  • za https://jerzynowosielski.com/biografia/

 

Skip to content