Wrócimy po Was. Spotkanie autorskie z Elżbietą Sieradzińską

„Wrócimy po was. Historie alpejskie” to sześć dramatycznych historii, które w swoim czasie nie schodziły z pierwszych stron gazet we Francji, w Szwajcarii i we Włoszech. Wszystkie wydarzyły się w Alpach, każda odcisnęła swój ślad w świadomości społecznej. Łączy je jedno: tajemnica. Zapraszamy na spotkanie z autorką książki Elżbietą Sieradzińską w piątek 12 maja 2023 r. o godz. 17.00 do Gminnej Biblioteki Publicznej w Kołbieli (ul. Szkolna 1). Wstęp wolny

Co zachwiało legendą psów-ratowników z Wielkiej Przełęczy Świętego Bernarda? Czy wspinający się na szczyt Mont Blanc wiedzą, że stąpają po cmentarzysku, i czy Homi Bhabha – twórca indyjskiej atomistyki – musiał zginąć w katastrofie samolotowej w okolicach tej góry? Czy można przetrwać noc na wysokości 3500 metrów nad poziomem morza w sari i w pantofelkach? Co skłoniło Henryka Mückenbrunna, jednego z „tatrzańskich diabłów”, do wyprawy przez Alpy w śnieżną zawieruchę? Czy wola życia może wygrać z administracyjnym bezwładem, ludzką obojętnością i głęboko zakorzenioną tradycją?
By odpowiedzieć na te pytania, Elżbieta Sieradzińska, autorka biografii Wandy Rutkiewicz odtwarza losy bohaterów historii, które rozegrały się w alpejskim krajobrazie. Ich scenariusz napisały życie i góry. Epilogu być może nie poznamy nigdy.

Elżbieta Sieradzińska – romanistka z zamiłowania i wykształcenia, tłumaczka z języka francuskiego, wieloletnia pracownica Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mińsku Mazowieckim i jej dyrektorka w latach 2014–2020. Trekkerka zachwycona Nepalem i Himalajami. Na pewnym życiowym zakręcie spotkała Cesárię Évorę i muzykę Wysp Zielonego Przylądka; dla nich zdradziła nie tylko góry, ale także Awinion i Prowansję. Autorka przekładów piosenek Cesárii Évory dla Sony-BMG na polskich wersjach płyt Voz d’Amor (2003) i Rogamar (2006). Z serca i duszy muzyk, wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów w języku polskim, francuskim i kreolskim. Z zespołem Costanova nagrała promocyjną płytę Voyage, obecnie przygotowuje drugą – Miraże. Autorka artykułów poświęconych górom i muzyce i kulturze Wysp Zielonego Przylądka oraz przekładów książek głównie o tematyce górskiej i o historii chrześcijaństwa. W latach 2007–2012 oficjalna blogerka w serwisie internetowym poświęconym Afryce (www.afryka.org). Autorka pierwszego polskiego przewodnika po Wyspach Zielonego Przylądka. Związana z Wydawnictwem Marginesy, w którym wydała biografie Cesária Évora (2015) i Wanda Rutkiewicz. Jeszcze tylko jeden szczyt (wyd. 2 popr. i uzup., 2022). Prawa do ekranizacji tej ostatniej książki wykupił TVN. Obecnie pracuje nad biografią Josephine Baker. Członkini honorowa Stowarzyszenia Pisarzy Południowej Francji Le Félibrige. Odznaczona brązowym medalem „Zasłużony dla Kultury” Gloria Artis (2006) i, w uznaniu za zasługi w działalności na rzecz rozwoju kultury, Złotym Krzyżem Zasługi (2015).

 

Skip to content