Posiad kołbielski

Wokół pieśni i tańców kołbielszczyzny – posiad kołbielski w Rudnie.

Szkoła Tradycji Mazowsza Leśnego, Koło Gospodyń Wiejskich w Rudnie oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Kołbieli zapraszają na coroczny Posiad Kołbielski * w świetlicy wiejskiej w Rudnie dnia 12.11.2023 r.

Jak co roku spotkamy się w Rudnie, aby  pośpiewać pieśni i  potańczyć tańce z okolic Kołbieli. Wydarzenie poświęcone jest bogatym tradycjom muzycznym mikroregionu kołbielszczyzny, muzyce tanecznej, ale przede wszystkim śpiewowi, z którego kołbielszczyzna słynie. Śpiewanie za stołami to do niedawna nieodłączny element udanych spotkań rodzinnych i towarzyskich, szczególnie wesel pod Kołbielą. Mamy nadzieję, że zaszczycą nasz posiad swoją obecnością śpiewaczki i śpiewacy starszego pokolenia z Rudna i sąsiedniego Rudzienka. Zabawy i tańce poprowadzi Grzegorz Ajdacki, do tańca zagra kapela Niwińskich i Piotra Dorosza (skrzypce, harmonia trzyrzędowa, bęben).

*Posiad to staropolski termin używany na określenie spotkania towarzyskiego w formie raczej statycznej, zastolnej jednak o funkcji wyraźnie integracyjnej, ku radości biesiadników zdominowany przez wspólne śpiewy i muzykowanie.

Program:
17.00 – 18.30 – warsztaty kołbielskich zabaw i tańców dla najmłodszych
18.30 – 22.00 – potańcówka, warsztaty tańców kołbielskich dla dorosłych, śpiewy zastolne, degustacje miejscowej kuchni

Można kupić bilet: 20 zł/os. lub przynieść coś pysznego na wspólny stół

Na zdjęciu kobiety ze wsi Władzin k. Kołbieli, ok. 1920 r., “Wiedza o Polsce” 1930.

Projekt jest realizowany w ramach Programu Akademia Kolberga 2023 prowadzonego przez Pracownię Muzyki i Tańca Tradycyjnego w Narodowymi Instytucie Muzyki i Tańca we współpracy z Forum Muzyki Tradycyjnej. Program jest finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

#narodowy_instytut_muzyki_i_tanca
#nimitpolska
#pracowniamuzykiitancatradycyjnego
#akademiakolberga
#forummuzykitradycyjnej
#muzykatradycyjnapl

Koordynator:
Mateusz Niwiński

Organizator:
Federacja Mazowia

Współorganizator:
GBP w Kołbieli, KGW z Rudna, NIMiT, MKiDN, PMiTT, FMT, Akademia Kolberga, muztrad.pl

 

 

Skip to content