Ojcowie Niepodległości

Zapraszamy na wystawę przybliżającą postacie historyczne związane z odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Fotografie można oglądać w Gminnej Bibliotece Publicznej w Kołbieli przez cały listopad w godzinach pracy placówki. Wstęp wolny

Wystawę stanowią unikalne fotogramy pochodzące ze zbiorów m.in. Narodowego Archiwum Cyfrowego w Warszawie. Charakter zdjęć eksponowanych w formacie B1(100x70cm), doskonała jakość odbitek, uszeregowanie tematyczne sprawiają, że widz prowadzony jest po kolei od zagadnienia do zagadnienia.

Jednym z ciekawszych jest collage zdjęć zatytułowany „Ojcowie Niepodległości”, na którym przedstawiono sylwetki osób najbardziej zasłużonych dla odzyskania Niepodległości, a mianowicie: Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Wojciecha Korfantego, generała broni Józefa Dowbor-Muśnickiego, generała broni Józefa Hallera i prezydenta USA Woodrowa Wilsona. Pozostałe fotogramy zgrupowane są według następujących tematów: Legiony Polskie, Armia Hallera, walki w obronie Lwowa 1918roku, Wojna polsko – bolszewicka, 7 Eskadra Lotnicza Wojska Polskiego, III Powstanie Śląskie, Powstanie Wielkopolskie.

Wystawa została udostępniona przez Powiatową Bibliotekę Publiczną w Otwocku.

Skip to content