Noc Świętojańska w Rudzienku

Noc Świętojańska w Rudzienku

Dawni Słowianie mieli różne nazwy najkrótszej w roku nocy. Dla wschodnich Słowian była to Noc Kupały, dla tych z centralnej Polski – Sobótka. A późniejsza nazwa – Noc Świętojańska – ma związek z dniem św. Jana, który po niej następuje 24 czerwca. Tak łączono nowe tradycje chrześcijańskie z dawnymi – pogańskimi.

My zapraszamy właśnie na Noc Świętojańską do Rudzienka w sobotni wieczór 24 czerwca br.

Niegdyś w tym dniu panny puszczały na wodę wianki z zapaloną świecą, a kto znalazł tajemniczy Kwiat Paproci – mógł liczyć na wielkie szczęście i bogactwo. Zanurzanie ziół w wodzie zapobiegało powodziom. Na wzgórzach zaś zapalano ogniska ku czci słońca i dla zapewnienia dobrych plonów. Tańce i skoki przez ogień służyły zabawie, pokazom zręczności i siły.

Na naszej Nocy Świętojańskiej również przypomnimy te tradycje. Rozpoczynamy o 18.00 warsztatami wicia wianków, które następnie będziemy puszczać na wodę. Czeka nas również ludowa potańcówka z lekcją tańca i oczywiście szukanie kwiatu paproci 🙂

Zagra dla nas Kapela Graniasta w składzie: Joanna Zielonka – skrzypce, Ula Smykowska – bęben obręczowy, Wiktor Porakowski – harmonia trzyrzędowa, a warsztaty tańca poprowadzi Grzegorz Ajdacki.

Serdecznie zapraszamy wszystkich, którzy chcą ten magiczny wieczór spędzić z nami. Prosimy również o przyniesienie czegoś na wspólny stół: ciasto, sałatki, owoce, czy cokolwiek, co lubicie 🙂

Organizatorzy: OSP Rudzienko, KGW “Szminką malowane” z Rudzienka, Gminna Biblioteka Publiczna w Kołbieli

Partnerzy: Piekarnia “Wanda”

MIEJSCE: plac przy OSP w Rudzienku (gm. Kołbiel), ul. 3-Maja 32

TERMIN: 24 czerwca 2023 r. godz. 18.00-22.00

impreza plenerowa (jeśli pogoda pozwoli) / wstęp wolny

fot. M. Kalita

 

Skip to content