Narodowe Czytanie w Kołbieli

Gminna Biblioteka Publiczna zaprasza na wspólne czytanie “Balladyny” Juliusza Słowackiego. To już dziewiąta edycja akcji Narodowego Czytania.

Wybrane fragmenty tekstu będą czytali aktorzy Amatorskiego Teatru Miejskiego im. S. Jaracza w Otwocku: Monika Aniszewska i Przemysław Skoczek oraz zgromadzona publiczność. Zachęcamy wszystkich do aktywnego uczestnictwa w spotkaniu. Poniżej zamieszczamy link do tekstu z zaznaczonymi fragmentami. Można dobrać jeden z nich i odegrać razem z wybranym aktorem podczas wydarzenia.

Opowiemy także o ciekawostkach związanych z autorem i “Balladyną”

Każdy, kto chce mieć pamiątkowy stempel z wydarzenia, proszony jest o przyniesienie własnego egzemplarza książki.

Balladyna – wybrane fragmenty

“Balladyna” Juliusza Słowackiego to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

Narodowe Czytanie odbędzie się 5 września o godz. 10.00 w GBP w Kołbieli, ul. Szkolna 1

Wstęp wolny

Skip to content