Cyfrowa wypożyczalnia publikacji naukowych

Cyfrowa wypożyczalnia publikacji naukowych

Gminna Biblioteka Publiczna w Kołbieli dołączyła do grona bibliotek posiadających system Academica.

 

Academica to cyfrowa wypożyczalnia międzybiblioteczna książek i czasopism naukowych. Zastępuje tradycyjną wypożyczalnię międzybiblioteczną i umożliwia korzystanie ze zbiorów cyfrowych Biblioteki Narodowej. Użytkownicy ponad 1250 bibliotek w całym kraju mają możliwość dostępu do ponad 3 milionów publikacji ze wszystkich dziedzin wiedzy, również najnowszych, objętych ochroną prawa autorskiego. Dzięki Academice studenci i uczniowie mają dostęp do literatury naukowej i popularnonaukowej (książek i artykułów z czasopism) potrzebnej w procesie kształcenia oraz przygotowywaniu prac licencjackich i magisterskich. System pozwala użytkownikom na przeszukiwanie zasobów, rezerwację obiektów, wyświetlanie publikacji i tworzenie notatek do obiektów. Korzystanie z systemu jest darmowe, jednak do korzystania z Cyfrowej Wypożyczalni Publikacji Naukowych uprawnione są wyłącznie osoby posiadające konto biblioteczne.

Jak korzystać z Academiki ?

  1. Dostęp do systemu umożliwia każdorazowo pracownik biblioteki w Kołbieli na utworzonym do tego koncie instytucjonalnym i wyznaczonym terminalu. Terminal Academiki to komputer, który wybraliśmy i wyposażyliśmy w otrzymane z Biblioteki Narodowej oprogramowanie.
  2. Na terminalu, na którym udostępniane są publikacje naukowe, nie ma możliwości pobierania i drukowania przeglądanych materiałów.

Wszystkich zainteresowanych tego rodzaju wypożyczalnią cyfrową zapraszamy do Gminnej Biblioteki Publicznej w Kołbieli.

Skip to content