Literatura piękna i monety
14 września @ 8:00 AM - 5:00 PM
Co mają wspólnego pieniądze z literaturą? Jak powstają monety? i Jaka jest historia powstania polskiego złotego? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie na zajęciach “Literatura piękna i monety. Dlaczego nie?”. Wstęp wolny/obowiązują zapisy
Miejsce: świetlica w Rudnie (ul. Sportowa 1), 05-400 Kołbiel
Termin: 22 czerwca (część I) i 14 września (część II)
Zapisy: od 10 czerwca 2024 r. https://www.strefazajec.pl
Wiek uczestników: 7-13 lat
Organizatorzy: Gminna Biblioteka Publiczna w Kołbieli, Sołtys i Rada Sołecka Rudna
Projekt pn. „Literatura piękna i monety? Dlaczego nie!” zakłada zachęcenie dzieci, poprzez skierowanie ich uwagi na literaturę piękną, do zgłębienia tematyki związanej z numizmatyką, ekonomią i bankowością.
Projekt podzielony będzie na dwie części. Pierwsza z nich zakłada organizację warsztatów, podczas których, zaprezentujemy uczestnikom fragmenty książki autorstwa Jerzego Chałupskiego, Tomasza Witkiewicza, Bartosza Ulki, Krzysztofa Wytrykowskiego, Kariny Kopczyńskiej, Katarzyny Marciszewskiej pt.: „Opowiadania numizmatyczne”. Wysłuchane historie staną się idealnym wstępem do wprowadzenia dzieci w dalszą część zajęć. Do ich poprowadzenia zaprosimy ekspertów z Narodowego Banku Polskiego, którzy odwołując się do wysłuchanych przez dzieci numizmatycznych historii, wprowadzą uczestników
w tajemniczy świat monet i banknotów, przytoczą historię polskiego złotego, pokażą co widać, a czego nie widać na banknotach. Dzieci będą mogły same zobaczyć zabezpieczenia na pieniądzach emitowanych przez NBP, korzystając ze specjalistycznych lamp. Dzięki temu, przez moment, poczują się ekspertami w zakresie rozpoznawania autentyczności znaków pieniężnych, spróbują zaprojektować swój własny banknot oraz dowiedzą się wiele ciekawostek na temat roli banku centralnego w naszym życiu. Ponadto wykonają kilka kart pracy związanych z tematem pieniądza, udostępnionych w materiałach edukacyjnych Centrum Pieniądza NBP.
W tym roku przypada 100-lecie Polskiego Złotego w obiegu, dlatego przy pomocy literatury oraz warsztatów, chcielibyśmy pokazać dzieciom, że „historia monetą się toczy”, na co wskazuje sam podtytuł książki. Przybliżymy najmłodszym wiedzę. Dodatkowo, aby opowieści numizmatyczne, których wysłuchają podczas warsztatów nabrały realistycznego wyrazu, udostępnimy uczestnikom małą, prywatną kolekcję monet i banknotów kolekcjonerskich, zachęcając je do poszukiwań w tym kierunku i pokazując, że one także mogą zostać numizmatykami. Część rzeczywistości literackiej (monety i banknoty kolekcjonerskie) będą mogły zobaczyć na własne oczy w realistycznym świecie, co mamy nadzieję zachęci ich do dalszej lektury książek o podobnej tematyce lub być może rozbudzi ciekawość do nowego hobby.
Po tej mocno merytorycznej i intensywnej części warsztatów zaprosimy uczestników na obiad. W tej kwestii zamierzamy podjąć współpracę z naszym Kołem Gospodyń Wiejskich „Pasjonaci” w Rudnie, które przygotuje pyszne domowe jedzenie dla małych uczestników warsztatów oraz osób związanych z realizacją zadania.
Zakończenie zajęć to przeczytanie dzieciom krótkiej informacji o Andrzeju Heidrichu – grafiku, ilustratorze książek, a przede wszystkim projektancie znaczków pocztowych i banknotów. Zaproponujemy dzieciom, aby tak jak Andrzej Heidrich stali się projektantami i spróbowali stworzyć swoją monetę, banknot lub kartę bankomatową, ale w nietypowy sposób. Zadanie będzie utrudnione, ale słodkie i mocno kreatywne, bo narzędziami do pracy będą ciastka maślane w kształcie monety/banknotu/karty bankomatowej, a do malowania ciasteczek, dzieci otrzymają lukier. W tej części warsztatów wesprze nas mieszkanka Rudna, która lukrem maluje niesamowite świąteczne pierniki, pisanki i inne słodkie wyroby – to ona poprowadzi zajęcia z dziećmi. Do tego etapu warsztatów sami upieczemy ciastka stanowiące podstawę do działania oraz przygotujemy kolorowe lukry do zdobienia.
Druga część projektu zakłada wyjazd do Centrum Pieniądza Narodowego Banku Polskiegoim. Sławomira S. Skrzypka w Warszawie.Zanim jednak dzieci wyjadą, w projekt włączymy rodziców i poprosimy, aby przed wyjazdem, we własnych domach, przeczytali dzieciom kolejne fragmenty „Opowieści numizmatycznych”. To idealny krok do tego, aby zachęcić rodziców do wspólnego spędzenia czasu z dziećmi i głośnego czytania pociechom, które ma ogromny wpływ na ich rozwój.
Sam wyjazd to szansa dla uczestników projektu na zobaczenie niezwykłych wystaw, kolekcji, zasięgnięcia wiedzy nt. ekonomii,oczywiście do stosowanej do wieku odbiorców. Wizyta w Centrum Pieniądza NBP to szansa na zrozumienie przez dzieci podstawowych zagadnień, jak również skomplikowanych procesów ekonomicznych, przekazanych
w bardzo przystępny sposób. Uczestnikom wycieczki pokażemy istotę tego, czym jest pieniądz, jego drogę na przestrzeni lat oraz to w jaki sposób pomaga nam w codziennym życiu. Odwiedziny CP NBP to szansa dla młodego pokolenia naszej lokalnej społeczności na bycie świadkiem narodzin monety i banknotu, pierwszych banków, zobaczenia jak powstaje pieniądz, jak działa bankomat, czy karta kredytowa, jak wygląda wejście do skarbca i wiele innych. To unikalna wiedza, z którą dzieci często nie mają okazji zetknąć się na co dzień. Uczestnicy odbędą swoistą wędrówkę po świecie pieniądza, a będzie to edukacja przeprowadzona w sposób atrakcyjny dla odbiorcy, z wykorzystaniem najnowocześniejszych technik multimedialnych, bo takie właśnie jest Centrum Pieniądza.
Na zakończenie przewidujemy dyplomy i gadżety promujące wydarzenie dla wszystkich uczestników.
Realizacja Inicjatywy Oddolnej odbywa się w ramach realizacji projektu BLISKO: biblioteka|lokalność|integracja|społeczność|kooperatywa|oddolność
“Droga do biblioteki jest BLISKO”
Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.