Święto Wojska Polskiego w Kołbieli

Wójt Gminy Kołbiel dziękuje Ochotniczym Stażom Pożarnym, proboszczowi parafii pw. Świętej Trójcy i przede wszystkim Mieszkańcom za wspólne uczczenie 102. rocznicy Bitwy Warszawskiej.

Ustanowienie 15 sierpnia Świętem Wojska Polskiego w rocznicę Bitwy Warszawskiej, zwanej „Cudem nad Wisłą” nie jest przypadkowe. W dniach 15-16 sierpnia 1920 roku odbywały się najcięższe walki w ramach wojny polsko – bolszewickiej. Dzięki ogromnej determinacji i bohaterstwu polskich żołnierzy oraz sprawnemu dowództwu Polskich Sił Zbrojnych udało się zatrzymać ofensywę Armii Czerwonej na Zachód.

Na terenie gminy Kołbiel rozegrały się znaczące walki dla przebiegu Bitwy Warszawskiej. W nocy z 16 na 17 sierpnia 1920 r. w Kołbieli polska 14 Dywizja Piechoty ze składu Grupy Pościgowej I Armii WP rozbiła 8 i 10 Dywizję Strzelców z 16 Armii Czerwonej, przerywając w ten sposób nieprzyjacielski pierścień wokół Warszawy. 17 sierpnia w kolejnej bitwie pod Kołbielą, żołnierze 14. Wielkopolskiej Dywizji Piechoty gen. Daniela Konarzewskiego rozbili oddziały trzech nieprzyjacielskich dywizji, wyzwalając linię Kołbiel – Osieck – Mińsk Mazowiecki. 17 sierpnia wyzwolono jeszcze Gliniankę, Mińsk Mazowiecki, Łuków i Siedlce.

15 sierpnia obchodzone jest również Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, zwane potocznie świętem Matki Boskiej Zielnej.

Z okazji obchodzonych świąt 15 sierpnia w Kołbieli zostały złożone kwiaty pod pomnikiem ks. Ignacego Skorupki. Następnie odbyła się uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny odprawiana przez ks. Daniela Łaszcza. Po nabożeństwie zebrani w kościele parafianie uczestniczyli w koncercie w wykonaniu Sylwestra Domańskiego, piosenkarza autora muzyki i tekstów, promotora polskich poezji i piosenek. Podczas koncertu wykonał m.in. utwory do tekstów Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Tadeusza Gajcego, ale również Violetty Villas i Krzysztofa Krawczyka.

Skip to content