Pamięci żołnierzy poległych

W 100. rocznicę Cudu nad Wisłą odbyła się w Kołbieli uroczystość odsłonięcia odrestaurowanego Pomnika Żołnierzy Poległych w 1920 r.

Na terenie gminy sto lat temu rozegrały się znaczące walki dla przebiegu Bitwy Warszawskiej. W nocy z 16 na 17 sierpnia 1920 r. w Kołbieli polska 14 Dywizja Piechoty ze składu Grupy Pościgowej I Armii WP rozbiła 8 i 10 Dywizję Strzelców z 16 Armii Czerwonej, przerywając w ten sposób nieprzyjacielski pierścień wokół Warszawy. Był to początek zwycięskiej ofensywy marszałka Józefa Piłsudskiego. 17 sierpnia w kolejnej bitwie pod Kołbielą, żołnierze 14. Wielkopolskiej Dywizji Piechoty gen. Daniela Konarzewskiego rozbili oddziały trzech nieprzyjacielskich dywizji, wyzwalając linię Kołbiel – Osieck – Mińsk Mazowiecki. 17 sierpnia wyzwolono jeszcze Gliniankę, Mińsk Mazowiecki, Łuków i Siedlce.

W hołdzie poległym żołnierzom na terenie Kołbieli w 1930 r. mieszkańcy wznieśli pomnik na miejscu zbiorowej mogiły. Na cmentarzu spoczywają: Paweł Krene, Józef Połątyński, Józef Powelski, Franciszek Łysiak, Piotr Skolimowski, Kazimierz Zbierski, Łuczak, Kopydłowski, Ludwik Ziółek oraz sześciu bezimiennych poległych.

Po wielu latach z inicjatywy mieszkańca Kołbieli Jana Ciszkowskiego oraz dzięki zaangażowaniu wielu darczyńców, pomnik został odrestaurowany. Uroczyste odsłonięcie odbyło się 16 sierpnia 2020 r. W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele gminy: Wójt Adam Budyta, Przewodniczący Rady Gminy Robert Mazek, Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej Janina Wieczorek, z ramienia Powiatu obecni byli: Przewodniczący Rady Powiatu Piotr Kudlicki, radni Aneta Bartnicka i Grzegorz Michalczyk. W uroczystości wzięli udział również przedstawiciele Wojskowego Ośrodka Farmacji i Techniki Medycznej w Celestynowie na czele z Komendantem płk. Waldemarem Pawelcem. Społeczny Komitet Gminnych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości RP w Kołbieli reprezentowali: Jan Ciszkowski, Bogumiła Araszkiewicz oraz proboszcz parafii pw. Świętej Trójcy w Kołbieli ks. Krzysztof Abramowski. W wydarzeniu tej rangi nie mogło zabraknąć warty żołnierskiej reprezentowanej przez Ośrodek w Celestynowie oraz harcerki z drużyny w Kołbieli Związku Harcerstwa Polskiego Hufiec Celestynów im. Bohaterów akcji pod Celestynowem. W aktywny udział włączyły się również reprezentacje pocztów sztandarowych: Wojskowego Ośrodka z Celestynowa, Ochotniczej Straży Pożarnej z Kołbieli, Ochotniczej Straży Pożarnej z Rudna, Koła Łowieckiego Sokół Kołbiel.

Pomnik odsłoniły harcerki: Weronika Morochow i Klara Mazek. Po uroczystości na cmentarzu pochód prowadzony przez Orkiestrę Dętą z Trąbek przeszedł pod pomnik ks. Ignacego Skorupki, gdzie zapalono znicze. Następnie zebrani mieszkańcy i goście przeszli do kościoła, gdzie została odprawiona Msza Święta w intencji Ojczyzny. Po liturgii można było posłuchać koncertu patriotycznego w wykonaniu męskiego Chóru Harfa z Warszawy.

Wokół kościoła zostały ustawione stoiska promocyjne: 18 Dywizji Zmechanizowanej  im. gen broni Tadeusza Buka w Siedlcach, Wojskowego Ośrodka Farmacji i Techniki Medycznej w Celestynowie, Gminnej Biblioteki Publicznej w Kołbieli oraz rekonstrukcyjne: Muzeum 2 Korpusu Polskiego w Józefowie i Stowarzyszenia Na Rzecz Zabytków Fortyfikacji „Pro Fortalicium”. Można było zobaczyć najnowsze produkty lecznicze, wyroby medyczne i sprzęt służby zdrowia oraz karabiny, pistolety i moździerze na wyposażeniu wojska polskiego, a także sprzęt i umundurowanie z epoki od powstania legionów do lat dwudziestych zeszłego stulecia. Uczestnicy mieli również okazję postrzelać do tarczy. Na stoisku biblioteki dostępna była bezpłatna publikacja wydana specjalnie z okazji 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej: „Historia Cudu nad Wisłą w wydarzeniach wojennych roku 1920 na terenie gminy Kołbiel autorstwa Grzegorza Antoszka i Leszka Zugaja.

Uroczystość zorganizowali: Społeczny Komitet Gminnych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości RP w Kołbieli, Urząd Gminy Kołbiel, Gminna Biblioteka Publiczna w Kołbieli oraz Parafia pw. Św. Trójcy w Kołbieli.

 

 

Zapraszamy do obejrzenia filmowych relacji z wydarzenia:

Skrót relacji z uroczystości

Pełna relacja z uroczystości

Skip to content