Inspirowane Kołbielą

Poniżej przedstawiamy utwory literackie, muzyczne, projekty artystyczne opisujące Kołbiel lub nią zainspirowane.

KSIĄŻKI

„Złoczyńcy w uzdrowisku 2” – wyborowy tom opowiadań, w których na pomoc złu drzemiącemu w człowieku przybyły czarty, czarownice, kłobuk i różni nieumarli. Tajemnice oszustw, zniknięć, morderstw i gwałtów rozwiązują dzielni stróże prawa wraz z innymi bohaterami książki – amatorami, których dociekliwość i umiejętność patrzenia nie tylko na to, co realne, gwarantują sukces w dochodzeniu do prawdy, a czytelnikowi zapewniają przyjemność czytania. W zbiorze znajduje się utwór „Miała baba koguta” Krzysztofa Rejmer, którego akcja rozgrywa się w Kołbieli. Książka dostępna w bibliotece w Kołbieli.
„Wierzba Babel” – zbiór twórczości prozatorskiej Krzysztofa Rejmera. Wejdź do Wierzby Babel, aby dowiedzieć się, komu zależy na odkryciu tajemnicy zbójeckiego skarbu ze Śląska, jaką upiorną tajemnicę skrywa miasteczko Kołbiel, czy jak zwykły kret pomógł rozstrzygnąć średniowieczny sąd boży. Erudycja autora oraz okraszenie całości przewrotnym poczuciem humoru sprawiają, że lektura każdej kolejnej strony będzie dla czytelnika przeżyciem, jakiego nie zaznał przy żadnej innej książce. Książka dostępna w bibliotece w Kołbieli.
„Historia Cudu nad Wisłą w wydarzeniach wojennych roku 1920 na terenie gminy Kołbieli” Grzegorz Antoszek, Leszek Zugaj. Publikacja powstała w ramach obchodów 100. rocznicy bitwy 16 sierpnia 2020 r. w Kołbieli. Książka dostępna w bibliotece w Kołbieli.
„Przedmoście Warszawy 1920-1921” Bogusław Perzyk – opracowanie historyczne walk toczonych pod Warszawą w okresie Cudu nad Wisłą. Szczególnej uwadze polecamy rozdział „Bitwa o Warszawę”, gdzie zaszczytne miejsce zajmuje Kołbiel. Książka do wypożyczenia w bibliotece w Kołbieli. Książka dostępna w bibliotece w Kołbieli.
„Europejska Szkoła Hrabiego Zamoyskiego w Kołbieli” pod redakcją Andrzeja Kamińskiego. Opisana została w niej przez Krzysztofa Garbacza – dra archeologii i regionalisty – eksperymentalna szkoła dla chłopców, prowadzona obok, pałacu Zamoyskich w Kołbieli, w latach 1907-1915, o której nikt już nie pamięta (w pamięci pozostaje tylko szkoła dla dzieci fornali, ale to inna placówka). Do tego dochodzą nieznane zdjęcia pałacu wraz z budynkami obok, po których nie pozostał już żaden ślad, zdjęcia klas lekcyjnych i zdjęcia znanych wówczas powszechnie w kraju wykładowców. W książce znajduje się też historia parafii kołbielskiej i samej Kołbieli. Słowem każdy miłośnik historii naszego regionu powinien się w tę książeczkę zaopatrzyć i dokładnie ją przestudiować. Książka dostępna w bibliotece w Kołbieli.
„Dziedzictwo Kołbieli” – publikacja powstała w ramach organizacji koncertu muzyki dawnej, który odbył się w kościele pw. Św. Trójcy w Kołbieli w 2013 r. Zawiera wykład o zabytkowym ołtarzu głównym. Książka dostępna w bibliotece w Kołbieli.
„Atlas Polskich Strojów Ludowych. Strój kołbielski” Władysław Kolago – publikacja opatrzona zdjęciami dokładnie opisuje rodzaje stroju damskiego i męskiego, jego kolorystykę i sposób noszenia. Książka dostępna w bibliotece w Kołbieli.
„Małe ojczyzny. Historia Gminy Kołbiel” Leszek Zugaj, Adam Budyta – książka opisuje dokładnie powstanie i obszar każdego sołectwa w gminie. Książka dostępna w bibliotece w Kołbieli.
„Pieśni Marianny Rokickiej i zespołu z Rudzienka” – śpiewnik pieśni ludowych wykonywanych przez zespół z Rudzienka (gm. Kołbiel) z opracowaniem zarysu historycznego i kalendarium zespołu. Książka dostępna w bibliotece w Kołbieli.
„Pieśni znad Świdra” Dorota Subieta-Grajda. Śpiewnik piosenek i przyśpiewek ludowych związanych z obrzędowością na wsi mazowieckiej. Książka dostępna w bibliotece w Kołbieli. Książka dostępna w bibliotece w Kołbieli.
Album „Kołbielszczyzna w kadrze”  album ukazujący Kołbielszczyznę, region obejmujący dzisiejsze powiaty miński, otwocki i garwoliński, w minionej fotograficznej odsłonie. Książka dostępna w bibliotece w Kołbieli.
Album „Kołbielszczyzna wczoraj i dziś” wydany przez Gminę Kołbiel w 2013 roku. Książka dostępna w bibliotece w Kołbieli.
„Zwykła historia” Zbigniew Wróblewski – autobiografia, wspomnienia autora, którego losy w czasie okupacji związane były z Kołbielą. Książka dostępna w bibliotece w Kołbieli.
„Polska Niepodległa, organizacja konspiracyjna” Franciszek Wojciechowski – drugie poprawione wydanie historii powstania, działalności i rozwiązania ogólnokrajowej organizacji konspiracyjnej „Polska Niepodległa”, która w okresie konsolidacji z Armią Krajową liczyła 20 tyś. członków. Książka dostępna w bibliotece w Kołbieli.

„Brückenkopf Warschau 1944”

Norbert Bączyk, Grzegorz Jasiński, Hubert Trzepałka. Publikacja dużej mierze jest oparta na badaniach terenowych, połączonych z doskonałą znajomością teoretycznych zagadnień związanych z fortyfikacjami.
Kolejnym krokiem milowym w poznaniu historii fortyfikacji wzniesionych przez okupanta na wschodnich przedpolach stolicy, w tym przypadku dotyczy to odcinka południowego, było zainteresowanie się nimi miejscowych pasjonatów historii, mieszkańców m.in. Karczewa, Otwocka, Celestynowa czy Wiązowny. Książka dostępna w bibliotece w Kołbieli.

„Powstanie styczniowe na terenie dawnego powiatu stanisławowskiego w guberni warszawskiej, przebieg-uczestnicy-upamiętnienie” Bogdan Kuć

Żmudne dociekania prowadzone od wielu lat przez niestrudzonego badacza lokalnych dziejów zaowocowały tą niezwykłą literacką pozycją.  Rzetelnie przygotowana jej treść została podzielona na siedem rozdziałów. Wobec tego czytelnik może poznać między innymi rys historyczny powiatu stanisławowskiego, sytuację na tym obszarze mającą miejsce przed wybuchem zrywu oraz miejsca bitew i potyczek stoczonych nieopodal zamieszkanej przez niego miejscowości. Znakomitym, wręcz wiekopomnym, pomysłem twórcy okazało się zamieszczenie w wydawnictwie prawie stustronicowego wykazu ponad 600 uczestników powstania styczniowego z powiatu stanisławowskiego. Książka dostępna w bibliotece w Kołbieli.

Pieśni, piosenki i przyśpiewki kołbielskie cechuje prosty niewyszukany język treść i archaiczna melodyka. Została ona szczegółowo zapisana w opracowaniu Tadeusza Krystyniaka „Kołbielskie obrazki muzyczne”

T. Krystyniak, Kołbielskie obrazki muzyczne

Publikacja jest wynikiem wieloletniej kwerendy terenowej i archiwalnej autora, uzupełnionej o dyskusję naukową obejmującą m.in. językoznawców, historyków i etnografów. Książka traktuje o zapomnianym mikroregionie etnograficznym, który rozciągał się po obydwu brzegach Wisły, pomiędzy ujściami Pilicy i Wilgi a mokotowskimi Siekierkami i prawobrzeżną Saską Kępą. Region związany był z Wisłą i handlem wiślanym, średniowieczną ludnością mazowiecką, flisakami zwanymi tu orylami, a także z tzw. osadnictwem olęderskim z północy.

Pięknie ilustrowany album , znajdziemy w nim fotografie z niezwykle barwnego regionu kołbielskiego jego mieszkańców, którzy zasiedlili tereny po wykarczowanym lesie czyli tereny „na Polesiu”

 

FILMY

„Wesele kołbielskie” (link do YT) Film na płycie DVD dostępny w bibliotece w Kołbieli
„Żeńcy” (link do YT) Film na płycie DVD dostępny w bibliotece w Kołbieli

Uroczystość odsłonięcia POMNIKA ŻOŁNIERZY POLEGŁYCH W 1920 r. (link do YT) Film na płycie DVD dostępny w bibliotece w Kołbieli

MUZYKA

„Suita Kołbielska” – utwór skomponowany i odegrany na organach kościoła pw. Św. Trójcy w Kołbieli przez Agnieszkę Rybak-Piotrowską. Utwór powstał w oparciu o regionalną muzykę ludową. Suita została opatrzona zdjęciami przyrodniczymi ziemi mazowieckiej. DVD dostępne w bibliotece w Kołbieli

 

Skip to content