Galeria Przechodnia w Kołbieli

W nowym roku do Kołbieli dotarły prace kilku artystów zrzeszonych wokół fundacji Galerii Przechodniej: Dariusza Kamysa, Sylvii i Barta Pogodów oraz Waldemara Borowskiego. Dzieła prezentowane będą przez cały styczeń 2023 r. na wystawie plenerowej w Kołbieli (ul. Szkolna 1). Serdecznie zapraszamy

Na wystawie prezentujemy trzy projekty artystyczne:
Japonia. Sentymentalne Impresje ” – to trochę jak stop klatki z filmu widzianego naszymi oczami, trochę inna Japonia, mniej stereotypowa – melancholijna podróż przez wielkie miasta, opuszczone wioski, zapomniane kurorty. Czas w Japonii dla nas się zatrzymał. Pomimo siedzącej gdzieś z tyłu głowy wiedzy o wielkim nowoczesnym kraju my zobaczyliśmy zupełnie coś innego. Wyciszone przedmieścia Tokio uśpione mijająca zimą, oldskulowe rodzinne hoteliki, tanie bary z gorącym ramenem, mało ludzi i dużo czasu na wyciszenie i rozmowę dla nas. To była ważna podróż – ostatnia w takim składzie – wtedy też Silvia dowiedziała się, że jest w ciąży…
Silvia Pogoda – ur. 1979 r. w Bańskiej Bystrzycy na Słowacji. Mieszkanka Warszawy i Wiednia. Absolwentka Instytutu Fotografii Kreatywnej na Uniwersytecie Śląskim w Opawie, studiowała w Akademii Sztuk Pięknych w Wiedniu. Spośród licznych wystaw indywidualnych i grupowych tej artystki kilka z nich zasłużyło na wyróżnienia, w tym Światowe Biennalew Serbii (2007).
Bart Pogoda – ur. 1976 r. w Polsce. Fotograf, freelancer i dziennikarz. Obieżyświat, który zwiedził z kamerą w ręku 90 krajów świata. Student Instytutu Fotografii Kreatywnej na Uniwersytecie Śląskim w Opawie. Autor pierwszego fotobloga w Polsce, nagrodzonego specjalnym wyróżnieniem za całokształt w konkursie Blog Roku 2009. Może się poszczycić licznymi wystawami w Polsce i w Europie takimi jak: Panoptica Festival w Belgii czy OFF Festival na Słowacji.
Malarstwo Waldemara Borowskiego
Waldemar Borowski – ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie (2006). Jego akrylowe malarstwo obejmuje sny, realizm magiczny, geometrię, paradoksy. Otrzymał III-cią Nagrodę w Konkursie „Ilustracja – Młode Pokolenie Twórców” (2006), Nagrodę Włoskiej Telewizji „ARTE 24” (2011) oraz Certyfikat Nowych Wzorców Sztuki (2014). Jest ilustratorem bajki „Smoczydło”.
O pracach: wszystko we wszechświecie porusza się i wibruje. Kiedy zejdziemy na poziom subatomowy nie zobaczymy materii , lecz energię, czysty potencjał. Kamień może wyglądać jak solidny, nieruchomy, ale w rzeczywistości to miliony tańczących cząsteczek. Wszystko ma swoją własną wibracyjną częstotliwość, owoc mango, samochód, nawet nasze myśli i uczucia. Miłość to brak osądzania. Strach to brak miłości. Wszystkie pozostałe emocje są gałęziami powyższych dwóch głównych. Miłość, radość, pokój, dobro, życzliwość, cierpliwość, wdzięczność generują krótką, szybką falę o wysokiej częstotliwości. Strach, smutek, złość, niecierpliwość, chciwość, zazdrość generują długą, powolną falę o niskiej częstotliwości.
Incepty” – DariuszKamys
Dariusz Kamys – znany jest przede wszystkim ze swojej twórczości kabaretowej (obecnie Hrabi). Jest też reżyserem i pomysłodawcą serialu improwizowanego „Spadkobiercy”. Na peryferiach zawodowo-kabaretowej działalności bawi się malarstwem. Nie liczy na nic, malowanie traktuje jak hobby. Cieszą go jednak pozytywne opinie, a najbardziej fakt, że jego obrazy wiszą w domach przyjaciół. Uprawia malarstwo intuicyjne. Siedząc przed sztalugą rzadko wie, co chce namalować. Cieszy go sam akt tworzenia.
Skip to content