BEGIN:VCALENDAR
VERSION:2.0
PRODID:-//GBP Kołbiel - ECPv6.15.18//NONSGML v1.0//EN
CALSCALE:GREGORIAN
METHOD:PUBLISH
X-ORIGINAL-URL:https://bibliotekakolbiel.pl
X-WR-CALDESC:Wydarzenia dla GBP Kołbiel
REFRESH-INTERVAL;VALUE=DURATION:PT1H
X-Robots-Tag:noindex
X-PUBLISHED-TTL:PT1H
BEGIN:VTIMEZONE
TZID:Europe/Warsaw
BEGIN:DAYLIGHT
TZOFFSETFROM:+0100
TZOFFSETTO:+0200
TZNAME:CEST
DTSTART:20240331T010000
END:DAYLIGHT
BEGIN:STANDARD
TZOFFSETFROM:+0200
TZOFFSETTO:+0100
TZNAME:CET
DTSTART:20241027T010000
END:STANDARD
BEGIN:DAYLIGHT
TZOFFSETFROM:+0100
TZOFFSETTO:+0200
TZNAME:CEST
DTSTART:20250330T010000
END:DAYLIGHT
BEGIN:STANDARD
TZOFFSETFROM:+0200
TZOFFSETTO:+0100
TZNAME:CET
DTSTART:20251026T010000
END:STANDARD
BEGIN:DAYLIGHT
TZOFFSETFROM:+0100
TZOFFSETTO:+0200
TZNAME:CEST
DTSTART:20260329T010000
END:DAYLIGHT
BEGIN:STANDARD
TZOFFSETFROM:+0200
TZOFFSETTO:+0100
TZNAME:CET
DTSTART:20261025T010000
END:STANDARD
END:VTIMEZONE
BEGIN:VEVENT
DTSTART;TZID=Europe/Warsaw:20250701T100000
DTEND;TZID=Europe/Warsaw:20250831T010000
DTSTAMP:20260624T200309
CREATED:20250618T140825Z
LAST-MODIFIED:20250618T140825Z
UID:19035-1751364000-1756602000@bibliotekakolbiel.pl
SUMMARY:Wystawa – 111. rocznica Polskiej Organizacji Wojskowej
DESCRIPTION:W lipcu i sierpniu zaprezentujemy wystawę plenerową powstałą z okazji utworzenia Polskiej Organizacji Wojskowej. \n\n\n\n \n\n\n\n\n\nWystawę przygotowaną przez Muzeum Ziemi Mińskiej wyeksponowaną na ogrodzeniu wokół Urzędu Gminy w Kołbieli będzie można oglądać przez cały lipiec i sierpień.  Autorem wystawy jest Wiktor Krzysztof Cygan – historyk\, członek Rady Muzeum. Projekt graficzny wykonała Katarzyna Rawska. \nPolska Organizacja Wojskowa (POW) to tajna\, paramilitarna organizacja\, która powstała w sierpniu 1914 roku z inicjatywy Józefa Piłsudskiego. Jej celem była walka o niepodległość Polski\, a w szczególności przygotowanie kadr dla przyszłej armii.  \nPOW łączyła w sobie członków Związku Walki Czynnej i Polskich Drużyn Strzeleckich. \n\n\n\n„Czas jaki upłynął od powstania POW w 1914 r. nie był łaskawy dla mińskich peowiaków. Wiele ich sylwetek zatarło się w ludzkiej pamięci. Pozostały po nich głównie nazwiska\, bardzo rzadko fotografie…\n\n\n\nCześć ich pamięci”
URL:https://bibliotekakolbiel.pl/wydarzenie/wystawa-111-rocznica-polskiej-organizacji-wojskowej/
LOCATION:GBP w Kołbieli
END:VEVENT
BEGIN:VEVENT
DTSTART;TZID=Europe/Warsaw:20250701T100000
DTEND;TZID=Europe/Warsaw:20250831T010000
DTSTAMP:20260624T200309
CREATED:20250618T141301Z
LAST-MODIFIED:20250618T141301Z
UID:19037-1751364000-1756602000@bibliotekakolbiel.pl
SUMMARY:Wystawa prac uczestniczek malarskich spotkań w Sufczynie
DESCRIPTION:Zapraszamy w lipcu i sierpniu (01.07 – 31.08.25) na wystawę malarstwa: Hanny Brody\, Anny Kosteckiej\, Danuty Lidke\, Julii Żołądek\, Grażyny Dujczyńskiej\, Marty Dobrzyńskiej oraz Ewy Roszak\, której obrazy gościły już w naszej galerii\, inicjatorki spotkań w Sufczynie\, malarki i pasjonatki sztuki. \n \n8 lipca o godzinie 18.00 zapraszamy na wernisaż autorek prac\, które spotykają się na wspólną naukę malarstwa w pracowni plastycznej stworzonej w Sufczynie przez Ewę Roszak. \nJak wspomina Ewa Roszak: Spotkania malarskie w Sufczynie rozpoczęły się z potrzeby Kobiet pragnących zrobić coś dla siebie.  \nZaczęły się spontanicznie i trwają już ponad rok. W tym czasie część pasjonatek pojawiła się na chwilę\, a część regularnie uczestniczy w warsztatach. Niezmiennie każda z nas ceni te swobodne spotkania\, gdzie poza rozwojem artystycznym\, w zaufanym gronie możemy odetchnąć od codziennych obowiązków i porozmawiać swobodnie o sztuce\, bieżących wystawach\, prywatnych malarskich marzeniach. Każda z nas przychodzi tam z potrzeby. Żadna z obowiązku. \nZobaczymy prace malowane w technice olejnej\, akwareli  i w akrylu\, pełne tajemnic\, subtelne i barwne krajobrazy\, martwe natury i abstrakcje. \nzapraszamy do oglądania wystawy przez cały lipiec i sierpień \nwstęp wolny
URL:https://bibliotekakolbiel.pl/wydarzenie/wystawa-prac-uczestniczek-malarskich-spotkan-w-sufczynie/
LOCATION:GBP w Kołbieli
END:VEVENT
BEGIN:VEVENT
DTSTART;TZID=Europe/Warsaw:20250805T094500
DTEND;TZID=Europe/Warsaw:20250808T170000
DTSTAMP:20260624T200309
CREATED:20250704T120848Z
LAST-MODIFIED:20250704T120848Z
UID:19156-1754387100-1754672400@bibliotekakolbiel.pl
SUMMARY:wakacje z biblioteką #KołbielKoduje- młodzież w grze
DESCRIPTION:Zapraszamy na sierpniowe atrakcje w ramach Wakacji z biblioteką\, w tym cztery bezpłatne wyjazdy w ramach realizacji projektu #KołbielKoduje-młodzież w grze \n \nUwaga: Ilość miejsc ograniczona. Zapisy od 09.07.2025r. od godz. 10.00 wyłącznie przez Internet (zakładka ZAJĘCIA na stronie internetowej). \n  \nNa trzy dni przed planowanym zajęciem należy dostarczyć do Gminnej Biblioteki Publicznej w Kołbieli wypełnioną kartę zgłoszeniową. \nW razie pytań prosimy o kontakt telefoniczny z Iwoną Kowalską: (25) 757 39 92 wew. 107 \nPrzed zapisaniem dziecka na zajęcia należy zapoznać się z obowiązującym regulaminem \nREGULAMIN Wakacji z Biblioteką 2025 \nDeklaracja uczestnictwa dziecka w warsztatach w roku szkolnym 2024-2025 \n  \n#KołbielKoduje- młodzież w grze \n04 SIERPNIA* \nWYCIECZKA  IŚĆ W STRONĘ SŁOŃCA- PLANETARIUM W GRODZISKU MAZOWIECKIM \nWYJAZD: Urząd Gminy w Kołbieli\, ul. Szkolna 1\, godz. 09:45 \nPOWRÓT około godz. 14:00 \nWYJAZD BEZPŁATNY      ZAPISY: https://www.strefazajec.pl/course/view/id/72647 \nDzieci w wieku 8-14 lat \nPatrząc w gwiazdy\, młodzi uczestnicy poznają tajemnice kosmosu\, nauczą się rozpoznawać konstelacje i dowiedzą się\, jak prowadzi się obserwacje astronomiczne zarówno w przeszłości\, jak i dziś. Wizyta w planetarium to nie tylko możliwość spojrzenia na słońce przez teleskop słoneczny Lunt LS130MT\, teleskop cyfrowy SeeStar S50 oraz przez okulary słoneczne\, ale i możliwość spotkania się z nowymi technologiami takimi jak: kino sferyczne\, jazda na symulatorze misji kosmicznej 5D\, dotykowe kioski edukacyjne. Wyjazd dodatkowo będzie wzbogacony warsztatami druku swojej własnej planety długopisem 3D. \n  \n05  SIERPNIA* \nWYCIECZKA TRUCIZNY I SUPER MOCE NATURY -CENTRUM NAUKI KOPERNIK \nWYJAZD: Urząd Gminy w Kołbieli\, ul. Szkolna 1\, godz. 10:00 \nPOWRÓT około godz. 14:00 \nWYJAZD BEZPŁATNY        ZAPISY: https://www.strefazajec.pl/course/view/id/72647 \nDzieci w wieku 8-14 lat \nWizyta w warszawskim Centrum Nauki Kopernik pozwoli młodzieży eksperymentować\, dotykać i sprawdzać zjawiska fizyczne i chemiczne. W interaktywnych wystawach każdy znajdzie coś dla siebie – od robotyki\, przez biologię\, po tajemnice kosmosu. \nRarytasem wycieczki będzie wystawa\, na której będzie można przyjrzeć się bliżej przedstawicielom jadowitych zwierząt\, poznać ich niezwykłe zdolności i zwyczaje. \n\n\n\n\n Trochę wbrew zasadom panującym w Koperniku niczego nie będzie można dotykać. \n\n\n\n\n\nJadowite zwierzęta są powściągliwe w korzystaniu ze swoich supermocy. Po użyciu jadu potrzebują czasu\, by go uzupełnić – pozostają wówczas bezbronne. W związku z tym\, zanim posuną się do ostateczności\, korzystają z różnych sygnałów ostrzegawczych – syczenia\, grzechotania\, szybkich ruchów\, prezentowania „groźnego” ubarwienia. \nWystawa to nie lada gratka zarówno dla dzieci\, jak i dorosłych. Wizyta pomaga rozwijać wrażliwość na zdumiewające piękno przyrody i lepiej zrozumieć jej złożoność. Podpatrywane organizmy pobudzają wyobraźnię i ciekawość. Zwiedzanie wystawy sprawdzi się także jako punkt programu wycieczki szkolnej. Obserwacje jadowitych zwierząt\, wsparte materiałami graficznymi i filmowymi\, dostarczają dzieciom i młodzieży nowych informacji\, skłaniają do krytycznego myślenia\, wspierają rozwój kluczowych kompetencji\, kształtują ich relacje z naturą i wzmacniają umiejętność samodzielnego uczenia się. \n\n06  SIERPNIA* \nWYCIECZKA  O WODZIE POWAŻNIE I NIEPOWAŻNIE- OGRÓD BOTANICZNY W POWSINIE  \nWYJAZD: Urząd Gminy w Kołbieli\, ul. Szkolna 1\, godz. 10:00 \nPOWRÓT około godz. 14:00 \nWYJAZD BEZPŁATNY      ZAPISY: https://www.strefazajec.pl/course/view/id/73685 \nDzieci w wieku 8-14 lat \nChwila wytchnienia wśród zieleni. Ogród Botaniczny Polskiej Akademii Nauk to nie tylko piękne miejsce\, ale także żywe laboratorium\, w którym można zobaczyć bogactwo polskiej i światowej flory oraz dowiedzieć się\, jakie znaczenie mają rośliny dla naszego życia i planety. \nNa wyjeździe przeniesiemy się w świat tajemnic wody w ogrodzie. Dowiemy się na czym polega równowaga między potrzebą światła i wody\, ale i jak wygląda życie w zbiornikach wodnych. Oczywiście nie zabraknie tego\, co dzieci lubią najbardziej latem- szalonych zabaw z wodą 🙂 \n07 SIERPNIA* \nWYCIECZKA DETEKTYWI W LABORATORIUM – BIOCENTRUM CENTRUM NAUKI \nWYJAZD: Urząd Gminy w Kołbieli\, ul. Szkolna 1\, godz. 09:00 \nPOWRÓT około godz. 13:00 \nWYJAZD BEZPŁATNY        ZAPISY: https://www.strefazajec.pl/course/view/id/73686 \nDzieci w wieku 8-14 lat \nZaprosimy młodzież do wejścia do świata biologii molekularnej i genetyki. Pod okiem naukowców będzie mogła spróbować sił w pracy z mikroskopami\, odczynnikami i nowoczesnym sprzętem laboratoryjnym. \n\n\n\nNa wycieczce zaprosimy uczestników do wcielenia się w role detektywa!!!  Zajęcia będą prawdziwą zagadką. Uczestnicy będą badać znalezione na miejscu zbrodni dowody\, które pozwolą wskazać winnego.\n\n\n\n\n\nZanim jednak to nastąpi\, zapoznają się z metodami pracy detektywa w laboratorium. Poznają techniki daktyloskopijne\, przeprowadzą eksperyment rozpoznawania krwi i przygotują kolorową chromatografię cienkowarstwową. W międzyczasie doświadczalnie wyjaśnimy\, dlaczego nie da się dodrukować banknotów na domowej drukarce i tym samym zostać milionerem. \nPorozmawiamy sobie o przyszłości\, czyli co trzeba zrobić\, żeby związać pracę z kryminalistyką? Czy każdy może zostać biegłym? Co zrobić\, żeby pracować w detektywistycznym laboratorium? Na koniec zajęć pytania zmienią się w odpowiedzi\, a zagadki detektywistyczne w pierwsze rozwiązane samodzielnie sprawy. \n\n\n  \n  \n* WYJAZDY FINANSOWANE Z MINISTERSTWA EDUKACJI NARODOWEJ W RAMACH REALIZACJI PROGRAMU ODKRYWCY „#KołbielKoduje-młodzież w grze” \n  \n  \n08 SIERPNIA \nWYCIECZKA KINO ” O PSIE KTÓRY JEŹDZIŁ KOLEJĄ II” \nWYJAZD: Urząd Gminy w Kołbieli\, ul. Szkolna 1\, godz. 09:45 \nPOWRÓT około godz. 14:15 \n25zł/os        ZAPISY: https://www.strefazajec.pl/course/view/id/72656 \nDzieci w wieku 7-14 lat \n  \nPo udanej operacji w USA Zuzia (Liliana Zajbert) wraz ze swoimi rodzicami (Mateusz Damięcki i Monika Pikuła) wraca do Polski. Na czas jej nieobecności Lampo\, czyli znany w całym kraju jako PKPies ukochany czworonóg dziewczynki\, zostaje oddany pod opiekę dyrektora stacji kolejowej (Adam Woronowicz). Uporządkowane życie mężczyzny\, który zgodził się przyjąć pod swoje skrzydła owczarka szwajcarskiego\, zamienia się w chaos wymieszany z bałaganem. Mimo okazjonalnych psot\, Lampo wciąż uwielbia jeździć pociągami. Pewnego dnia nie wraca jednak ze swoich wojaży o spodziewanym czasie\, a ślad po nim urywa się i nie pomaga nawet nadajnik GPS przypięty do obroży. Spanikowany dyrektor postanawia przygarnąć ze schroniska psa tej samej rasy co Lampo\, aby na jaw nie wyszło zniknięcie podopiecznego. Kiedy Zuzia przyjeżdża w rodzinne strony od razu orientuje się\, że obecny na stacji zwierzak to nie jej ukochany pies\, a w dodatku to suczka i ma na imię Luna. Wspólnie ze swoim przyjacielem Antkiem i nową kudłatą kompanką udają się w pełną przygód podróż\, aby rozwiązać zagadkę zniknięcia Lampo. W ślad za nimi rusza oczywiście spanikowany dyrektor. \n  \n \n  \n 
URL:https://bibliotekakolbiel.pl/wydarzenie/wakacje-z-biblioteka-kolbielkoduje-mlodziez-w-grze/
LOCATION:Urząd Gminy w Kołbieli\, ul. Szkolna 1\, Kołbiel\, mazowieckie\, 05-340\, Poland
END:VEVENT
END:VCALENDAR