Pałac prezydencki

Zapraszamy do zwiedzania wystawy fotografii autorstwa Andrzeja Chmielewskiego i Leszka Surowca prezentującej m.in. Salę Bankietową, Gabinet Prezydenta, Bibliotekę czy okazałą Salę Kolumnową. Wystawę można oglądać 1-31 października 2021 r. w Bibliotece w Kołbieli (ul. Szkolna 1) w godzinach pracy placówki. Wstęp wolny. Zapraszamy

Pałac Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej przy Krakowskim Przedmieściu 48 – to budowla z ponad trzechsetletnią własną historią , wpisana w dzieje Polski. Znany kolejno jako Pałac Koniecpolskich, Lubomirskich, i Radziwiłłów, później Namiestnikowski i Rady Ministrów – pełnił w XVII – XVIII w. funkcję warszawskich rezydencji wielkich rodów magnackich, był miejscem różnorodnych imprez publicznych (m.in. przedstawień teatralnych i koncertów)., gmachem rządowym:  od 1818 r. siedziba generała Józefa Zajączka, pierwszego carskiego namiestnika Królestwa Polskiego, a po upadku powstania listopadowego – siedziba urzędów administracyjnych.

Po odzyskaniu w 1918 r. przez Polskę niepodległości przeprowadzono gruntowną restaurację gmachu, który stał się od 1921 r. siedzibą Prezydium Rady Ministrów II Rzeczpospolitej.

We wrześniu 1939 r. oraz w czasie powstania warszawskiego nie uległ zniszczeniu, jako jedyny (obok Belwederu) gmach rządowy. Po przeprowadzeniu w latach 1946 – 1951 prac restauracyjnych mógł powrócić do pełnienia dawnej funkcji siedziby Rady Ministrów. W 1994 r. po kolejnym, gruntownym remoncie stał się siedzibą, Pałacem Prezydenta III Rzeczpospolitej.

Obecnie siedziba prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Wystawę prezentujemy dzięki uprzejmości Biblioteki Powiatowej w Otwocku

Skip to content